Dragutin Tadijanović: Dugo u noć, u zimsku bijelu noć

Autor: Administrator , 5. 3. 2012.

Pogledajte kako je izgledao sat poezije u 6. razredu PŠ Topolovac

Hrvatski jezik- sat poezije (književnost)

Dragutin Tadijanović: Dugo u noć, u zimsku bijelu noć

Ključni pojmovi: obilježja lirske pjesme, tema, motivi, pjesničke slike, stilska sredstva

Obrazovne zadaće: obilježja lirske pjesme, pjesničke slike, motivi

Funkcionalne zadaće: razvijanje sposobnosti slušanja, doživljavanja, povezivanja, rad na tekstu, interpretativno čitanje

Odgojne zadaće: poticanje ljubavi prema čitanju poezije, razvijanje plemenitih osjećaja, poticanje ljubavi prema poeziji  hrvatskih pjesnika

Korelacija: informatika, likovna kultura

Tijek nastavnog sata:

1.Uvodni dio

Kao motivaciju, učenicima sam donijela portret hrvatskoga pjesnika D.Tadijanovića i ukratko ih upoznala s njegovom biografijom. Razgovarali smo o starim zanimanjima našega kraja.

2. Središnji dio sata

Interpretativno čitanje pjesme Dugo u noć, u zimsku bijelu noć, objavljivanje doživljaja i interpretativni razgovor o pjesmi.

Slušanje uglazbljene pjesme H.Hegedušića, na zahtjev učenika, dvaput.

3. Završni dio sata

Učenici su napisali svoje doživljaje pjesme. Za sljedeći smo sat dogovorili krasnoslov pjesme.

Adrijana

Pjesma je vrlo osjećajna i jako mi se svidjela=)))))))

Mihael

Slušajući pjesmu koja je osjećajna s usporenim tempom, laganim i tihim ugođajem osjećao sam se tužno. (Ne zaboravlja se ono što se voli.)

Valentina
Moje mišljenje o ovoj pjesmi  je da je tužna, žalosna i tiha. Zato što opisuje majku kako dugo u noć bijelo platno tka. Tužno je kako je ona pognuta lica i  žalosna.

Leon
Moj doživljaj ove pjesme je pomalo tužan jer je kao nekakva uspavanka, ali pjesma je jako dobra. Skoro pa sam pustio suzu iz oka. Tempo joj je umjeren. Ja nikada neću zaboraviti svoju majku kao ni dječak iz pjesme.

Antonio
Slušajući ovu pjesmu osjećao sam se tužno, pjesma je govorila o majci koja je tkala bijelo platno u tako dugoj i gluhoj noći. Tako ja nikad neću zaboraviti svoju majku kao ni sin u pjesmi. Prekrasna pjesma.

Valentino
Samo sto ne zaplačem na ovu pjesmu...ja mislim da to sve govori.

Iva
Dok slušam pjesmu osjećam se tužno i sjećam se najljepših trenutaka u svome životu koje sam provela sa svojim prijateljima. Pjesma me vodi u prošla vremena.

Ivana

Pjesma me se dojmila jer pjesnik govori o svojoj staroj i tužnoj majci. Pomalo je te tužna, istovremeno nježna i usporena.

Anđelo

Uz ovu pjesmu osjećam se tužno zbog toga što se pjesnik prisjeća svoje majke. Moj doživljaj ove pjesme je lijep, pjesnik priča o svojoj vrijednoj majci koja se iglom bode, ali nju to ne boli, jer želi da njezin sin ima što obući i jer ga voli.

Na kraju je Ivana Dragičević izrecitirala pjesmu.

Izvor: Antonija Boltužić Kmetović