Terenska nastava i ekskurzije

Zaostrog

Autor: Administrator , 8. 11. 2017.

22. rujna 2017. godine bio je dan „D“ za učenike osmih razreda OŠ Budaševo – Topolovac – Gušće.

Zašto? – Jer smo tada krenuli na duuugo iščekivani maturalac. Na put je krenulo 38 učenika u pratnji učitelja Davorke Barlović Mihalić, Predraga Kučinića i Martine Alapić Breyer.

Iako je polazak za neke bio već u pola 5 ujutro, ovoga se puta nije bilo teško ustati.

Put nas je vodio sve do Zaostroga, a uz obilje pjesme i  zabave, ali i poučnih riječi naše vodičice,  trajao je i kraće no što smo očekivali.

Prva stanica: Split. Po dolasku smo uz pratnju lokalnog vodiča obišli glavne gradske znamenitosti poput Dioklecijanove palače, Peristila, spomenika Grguru  Ninskom, a ostalo je i ponešto vremena za šetnju prekrasnom rivom i uživanje u Suncu. Zatim smo nastavili put do hostela, gdje smo se smjestili.

Ako je netko pomislio da ćemo biti umorni, prevario se, jer smo bili taman najbolji za disco, ples i zabavu.

Drugoga dana obišli smo franjevački samostan u Zaostrogu, pregledali njihove zbirke i knjižnicu, a ostatak dana uživali u sportskim aktivnostima poput streličarstva, vožnje biciklima, utrke kajacima i neizostavnom kupanju.

Treći dan na rasporedu je bio Dubrovnik. Što reći o našem srednjevijekovnom gradu, osim da nas je očarao. Obišli smo Onofrijevu česmu, Crkvu Sv. Vlaha, prošetali Stradunom, slušali o povijesti grada, a obilazak završili šetnjom po gradskim zidinama, koje su, osim što su oduzele dah, mnogima bile i ispit izdržljivosti i kondicije.

Četvrti dan smo se uputili dolinom rijeke Neretve, uživali u vožnji lađama i pogledu na Baćinska jezera.

Kako sve što je lijepo kratko traje, tako je i nama prebrzo osvanuo dan povratka. Na putu kući stali smo u Sokolarskom centru u Šibeniku, gdje smo naučili puno o sovama i sokolima i to na vrlo zanimljiv način. Neki su imali prilike i sudjelovati u pokazivanju (ovaj put su se djevojke pokazale puno hrabrije). Nakon životinja, red je bio naučiti još nešto i o prirodi, pa smo krenuli u obilazak našeg Nacionalnog parka „Krka“. Poučna šetnja i prirodne znamenitosti , nije bilo ljepšeg načina da zaokružimo naše putovanje.

Uz obilje pjesme, priče i smijeha završilo je naše putovanje. Vratili smo se kućama zadovoljni, bogatiji za nova znanja, ali i prijateljstva.

Fotografije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Martina Alapić Breyer