Terenska nastava i ekskurzije

Terenska nastava - Hrvatska Kostajnica

Autor: Administrator , 16. 10. 2013.

U petak 11. listopada 2013. godine, 6. razredi iz Budaševa, Topolovca i Gušća odradili su terensku nastavu u Hrvatskoj Kostajnici. U pratnji učiteljica Dijane Drvodelić, Paule Vukčević Lazar i Gabrijele Perhat Trepša, učenici su obišli ovaj gradić u hrvatskom Pounju.

Pri dolasku nas je dočekala naša knjižničarka Mirjana koja nam je ujedno bila i stručni turistički vodič. Prvo smo posjetili spomenik Gordanu Ledereru, prvom novinaru (snimatelju) poginulom u Domovinskom ratu. Spomenik se nalazi na brdu iznad Hrvatske Kostajnice odakle se pruža predivan pogled na Hrvatsku Kostajnicu. Tu nas je naša knjižničarka upoznala s panoramom Hrvatske Kostajnice te s tragičnom sudbinom Gordana Lederera. Vrlo nam je zanimljiva činjenica da je spomenik u obliku križa napravljen dijelom od stakla te kada ga obasja sunce baca svjetlost na cijelu Kostajnicu, te je vidljiv i iz Hrvatske i iz Bosanske Kostajnice.

Nakon toga spustili smo se do ostataka razrušene crkve Svetog Nikole, odmorili se i doručkovali u gradskom parku. Krenuli smo u šetnju kroz staru gradsku jezgru gdje smo vidjeli zgradu Vatrogasnog doma, zgradu Hrvatskog doma, gradjansku učionu, posjetili smo izložbe povodom kestenijade, napili se vode na izvoru Tekija, posjetili hotel Central i divili se predivnoj secesijskoj dvorani u sklopu hotela. Šetajući dalje uz Unu posjetili smo i spomenik poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, a na mostu Zrinski vidjeli smo i spomen ploču poginulim braniteljima Ivanu Zidaru iz Velike Gorice i našem Marijanu Škočeviću iz Budaševa po kojem ime nosi i trg na kojem se nalazi naša škola.

Prelaskom mosta došli smo do utvrde Stari grad Zrinski gdje su nas dočekali članovi obitelji Zrinski i Frankopan – učenici srednje škole Ivana Trnskog kostimirani u Nikolu Zrinskog, Frana Krstu Frankopana i njihove supruge.

Zamijetili smo i zanimljivu činjenicu, na koju nas je upozorila i vjeroučiteljica Paula, da se u krugu od oko 800 m nalaze rimokatolička crkva, pravoslavna crkva i džamija. Pogledali smo i cestovni granični prijelaz te se autobusom odvezli i pogledali i željeznički granični prijelaz u Volinji. Tijekom vožnje do Volinje imali smo priliku vidjeti i željeničke mostove još iz doba Napoleona.

Bilo je vrijeme i za malo odmora i igre prije ručka u Prk šumi Djed iznad Hrvatske Kostajnice. Vrijeme do ručka malo smo prikratili igrom i odmaranjem u zelenoj oazi prekrasne i spokojne šume.

Nakon ručka sjeli smo u sjenicu na brdu Djed te poslušali priču o pčelama i njihovoj važnosti, proizvodima i njihovu životu u pokaznom pčelinjaku.

Još nam je samo preostalo da se spustimo do Franjevačkog samostana i crkve svetog Antuna Padovanskog gdje su nas članovi vjeronaučne skupine iz Budaševa upoznali s poviješću ovog samostana. Projekt o kulturnoj baštini franjevačkog samostana sv. Antuna osmislili su, izradili i u Hrvatskoj Kostajnici prezentirali, učenici 6. razreda iz Budaševa: Luka Tominac, Saša Milinović i Franjo Rajković.

Oko 16 sati krenuli smo na put prema kući umorni, ali prepuni dojmova i lijepih sjećanja na još jednu uspješno odrađenu terensku nastavu.

Ostale fotografije pogledajte u GALERIJI

Izvor: Gabrijela Perhat Trepša