Integrirani dan

Svjetski dan hrane - Dani kruha

Autor: Administrator , 12. 11. 2015.

U centralnoj  školi u Budaševu, 15.10. 2015., održana je integrirana nastava povodom Svjetskog dana hrane – Dana kruha.

Tema je bila: „Dobra hrana“, potičući učenike i njihove roditelje na uzgoj hrane na vlastitim njivama i vrtovima. Ambijent je bio uređen u skladu s temom, prelijevale su se boje od smeđe, narančaste, crvene pa sve do žute, a širio se miris kruha i kolača. Zahvaljajući vjeroučiteljici Pauli Vukčević Lazar prenesen je dio starih običaja: ruljenje kukuruza, izložba kuhinjskih krpa sa zanimljivim natpisima, kopanje krumpira…

Sudjelovali su učenici od 5.-8. razreda, a prema osobnom izboru mogli su odabrati jednu od pet ponuđenih radionica imenovanih prema plodovima jeseni: jabuka, paprika, cikla, pšenica i suncokret. Iza svakog ploda skrivao se po jedan predmet sa svojim mentorom: Jabuka - hrvatski jezik - „Reklamom do zdravlja“, mentor Dubravka Granulić; Paprika - matematika - „Matematika, ljuta si kao paprika“, mentor Iva Čop; Cikla - priroda, biologija - „Kreiranje međuobroka za mlade“, moto HRANI SE ZDRAVO - mentor Vlasta Žarković; Pšenica - vjeronauk - „Najdivniji dar Zemlje i Neba“, mentor Paula Vukčević Lazar; Suncokret - povijest i likovna kultura -„Hrana kroz povijest“, mentorice Ines Perković i Ivana Bunjevac.

Cilj rada: Stjecanje znanja vršnjačkim poučavanjem, međusobno uvažavanje, osamostaljivanje i stjecanje samopouzdanja javnim nastupom.

Plan rada: 13.00-13.15 – igra “Energetska salata“ - opuštanje; 13.15-15.00- radionice; 15.00-16.15 - izvješća i igrokazi; 16.15.-17.00 posvećenje hrane i blagovanje; 17.00-18.00 – igre

Učenicima je uvijek ovakav tip nastave zanimljiviji, inspirirajući ih na kreativnost. Počelo je s opuštanjem, nastavilo se ozbiljnim radom u radionicama, a iza toga jedna kreativna prpošnost u izlaganjima. Izmjenjivala su se izlaganja s uspješno izrađenim  plakatima, kostimirani scenski prikazi i igre znanja. Velečasni Krešo Bulić obišao je stolove bogate hranom koje su uredili učenici svojih razreda, posvetio ih i zaželio učenicima i svima prisutnima dobar tek. Nagrađen je trud učenika i njihovih roditelja pohvalnicama. Prema komisiji koja je sastavljena od učitelja, asistenata i učenika  za najčokoladniji stol proglašen je stol uč.8. razreda, za najpogaču uč. 5.a razreda, za najtradicionalniji stol uč.7. razreda, za najkreativniji stol uč.5.b razreda i za najslađe pletenice uč. 6.razreda. Uslijedilo je opuštanje uz igre koje je pripremio prof. Predrag Kučinić: jabuka na koncu, ruljenje kukuruza, skupljanje rasutih zrna kukuruza, igra znanja. Igre su pračene burnim navijanjem, a gromoglasnim pljeskom pozdravljeni su pobjednici.

Dojmovi učenika

-dobro organizirano, poučno, edukativno, zanimljivo, zabavno s okusom „preFINOG „ kruha, peciva i kolača.

-Ivan: „ Meni se svidio dan, bio je ispunjen, zabavan, pun zanimljivih projekata, pun znanja i dobre atmosfere. Češće bi se trebao održati takav dan.“

- Nina: „ Bilo je zabavno jer nikad prije nisam na taj način ništa obilježavala. Projekti i igre bili su super!“

Fotografije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Vlasta Žarković