Savjeti učenicima

Kako napraviti plakat

Autor: Administrator , 25. 9. 2011.

Ovdje ćete naći pravila i smjernice kako pravilno izraditi plakat.

Na plakatu predstavljamo zadanu temu na jasan, privlačan, kreativan i pregledan način.

Odrednice kojih se moramo pridržavati pri izradi plakata jesu:

· Čitljivost

· Preglednost

· Originalnost

Čitljivost – tekst na plakatu mora biti sažet (ne iznositi previše detalja već ono najbitnije), mora biti pisan dovoljno velikim slovima da ih možemo pročitati s udaljenosti od barem dva metra.

Naslov mora biti dobro uočljiv i pisan većim slovima od ostatka teksta na plakatu.

Preglednost – tema mora biti opisana ukratko, koristeći ključne riječi i ne previše teksta, do pet, šest kraćih rečenica.

Kada učenik izlaže temu, razrađuje napisane riječi usmenim putem (opširnije svojim riječima predstavlja temu, iznosi podatke, činjenice i zanimljivosti koje se ne nalaze na plakatu, proširuje sadržaje plakata).

Plakat mora biti ukrašen slikama, fotografijama, shemama, skicama.. Poželjno je da učenik nešto i sam nacrta. Ne smije biti previše slika, (najviše pet, a ponekad je dovoljna i samo jedna). Ukoliko tema zahtijeva veći broj slikovnog materijala, tada možemo odstupiti od ovog pravila.Slike moraju biti podjednake veličine i dovoljno velike da ih vide ostali učenici u razredu.

Originalnost – na plakatu je potrebno izložiti temu na originalan i kreativan način.

Potrebno je obratiti pozornost na pravilan raspored tekstova i slikovnog materijala, te na ravnomjernu udaljenost od rubova papira (hamera).

Ocjenjivanje plakata – plakat se ocjenjuje prema tome jesu li poštivana navedena pravila za izradu plakata. Također se ocjenjuje i znanje učenika o zadanoj temi koju izlaže usmenim putem..