Knjiga mjeseca

Pazite kako igrate!

Autor: Administrator , 1. 12. 2011.

Knjiga mjeseca za prosinac - Ivona Šajatović: Pazite kako igrate!

Kaja, Jasmina i Bojan žive u udomiteljskoj obitelji Pere i Juliške Dangubić. Što to, zapravo, znači? To znači da nisu braća i sestre te da im Pero i Juliška nisu pravi roditelji, oni su njihovi skrbnici i ujedno vlasnici gostionice Žedni potok, koju samo hodnik dijeli od male sobe u kojoj spavaju naši junaci.

- Kaja, Bojan i Jasmina imaju svoje želje - Kaja želi da je posvoje neki dobri i plemeniti ljudi, Jasmina želi postati misica Koprivničko-križevačke županije, a Bojan se nada da će uspjeti prodati svoju novu računalnu igricu. Hoće li im se želje ispuniti? Hoće li lošim kartama koje im je život podijelio dobro odigrati i - uspjeti?

Jedno od ključnih mjesta je Kajin iskaz o želji da postane spisateljica kako bi napisala roman upravo o takvoj djeci: "Već imam i kraj za svoj roman jer sam shvatila kako su nam svima pri rođenju podijeljene karte, nekima loše, nekima dobre. No kvaka je u tome što netko i s dobrim kartama izgubi partiju, a netko i uz loše uspije pobijediti u igri. Zato pazite kako igrate!". Upravo to junakinjino upozorenje uozbiljuje djelo, a time i suvremenu hrvatsku dječju književnost!