Stručno usavršavanje učitelja

Autor: Administrator , 29. 3. 2016.

22. ožujka 2016. godine u našoj školi održana je edukacija za odgojitelje, učitelje, profesore i stručne suradnike škola pod nazivom “SUOČAVANJE S GUBITKOM I PODRŠKA U TUGOVANJU” čiji je cilj upoznati  odgojno-obrazovne djelatnike s najvažnjim teorijskim spoznajama i praktičnim vještinama koje mogu primijeniti u radu s udomljenom djecom i mladima koji su pretrpjeli značajne, često i traumatske gubitke i procese tugovanja u svim nijansama i stupnjevima težine.

Edukaciju je održao prof. psiholog Armin Hadžić u okviru projekta Društva Naša djeca Sisak pod nazivom  “Ruke dobrote za djecu grada Siska-patronažni rad sa djecom u udomiteljskim obiteljima”. Tim je projektom obuhvaćen patronažni rad stručnog tima: defektologa-logopeda  prof. Rente Fridrih, psihologa, prof. Armin Hadžića te pedagoških djeatnika sa šesnaest udomiteljskih obitelji.

Edukacijom su prikazani primjeri loše i disfunkcionalne komunikacije s djecom i mladima nakon gubitka i tijekom tugovanja, kao i načini i tehnike primjerene komunikacije u procesu tugovanja.

Posebno je stavlen naglasak na specifičnosti tugovanja kod djece i mladih te su ukazani rizični, ali i zaštitni čimbenici u procesu tugovanja.

Slušatelji su imali priliku doznati kada je potrebno potražiti stručnu pomoć psihologa, psihijatra ili liječnika te koje su osnovne metoda rada u savjetovanju i terapiji s tugujućom djecom i mladima.

Objašnjena je razlika između tugovanja i kliničke depresije, utjecaj kroničnog tugovanja na zdravlje te spolne razlike u izražavanju tugovanja.

Zaključno su slušatelji imali priliku iskustveno proraditi svoj vlastiti odnos (strahove, predrsude, bol, i sl.) spram smrti i umiranju te osvjestiti i pozitivne aspekte gubitka poput: dubljeg kontakt sa sobom, bolje poznavanje sebe,svijest o važnosti življenja “ovdje i sada”, cijenjenje pravih ljudskih vrijednosti, više suosjećanja s drugima te povećana sposobnost davanje podrške drugima.

Na kraju edukacije  slušatelji su  imali priliku postaviti pitanja psihologu te se razvila otvorena diskusija.

Ostale fotografije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Dubravka Granulić