Čitanje ne poznaje granice
Autor: Administrator , 30. 3. 2015.
U petak 20. ožujka 2015. naša je škola bila domaćin završnog susreta Međudržavnog projekta Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice.
Projekt je započet prošle školske godine u suradnji s mariborskom OŠ bratov Polančičev, a cilj je promocija čitanja nacionalnih književnosti kroz razvoj svih vrsta pismenosti. Djela koja se čitaju u razredu i knjižnici naglas povezuju se s nastavnim planom i programom, a pročitani se sadržaj povezuje s već stečenim iskustvom. Tijekom provedbe projekta učenike se u školskoj knjižnici potiče na korištenje različitih izvora informacija, a posebice na korištenje raspoloživih medija kako bi učenici nadopunili svoja znanja i iskustva. Potiče ih se na produktivnu razinu medijske pismenosti, jer uče tako da sami stvaraju – fotografiju, časopise, interaktivne knjige, digitalne stripove, filmove... Na taj način rada, učenici analiziraju i kritički vrednuju različite komunikacijske oblike i usvajaju različite žanrove i njihove zakonitosti. Uz razvoj informacijske pismenosti, učenike se potiče i na literarno kao i likovno izražavanje. Osim čitanja i interpretacije književnog djela projekt obuhvaća i istraživački rad vezan uz povijest, kulturu i znamenitosti kraja škole partnera. Na kraju nastavne godine jedna od škola organizira zajednički susret. Tako učenici jedni drugima prezentiraju djela koja su čitali i prikažu aktivnosti kojima su čitanje popratili. Međusobno se bolje upoznaju te razmijene iskustva i dojmove.
Prvi takav susret upriličen je prošle školske godine, kada su učenici OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće bili gosti u mariborskoj školi, gdje su prikazali svoj jednogodišnji rad i uz turističkog vodiča razgledali grad. Ove je godine mariborska škola partner uzvratila posjet, a goste su pozdravili ravnatelj Nikola Lacković i knjižničarka Mirjana Čubaković.
U prigodnom programu, slovenski su učenici 5.a i 5.b. razreda uz kraći kulturno umjetnički program prezentirali časopis koji je nastao po knjizi Ja, magarac Zvonimira Baloga. Njihova knjižničarka Mirjam Klavž Dolinar prikazala je kraću prezentaciju o Mariboru i njihovoj školi. Domaći učenici 2. razreda matične škole Budaševo pročitali su slikovnicu nastalu po knjizi Strašna vila u Groznoj šumi Jane Bauer, a dramska je skupina razredne nastave izvela dramatizaciju priče Pod medvjedovim kišobranom (Mišica spava) Svetlane Makarovič. Domaćini su izveli splet narodnih pjesama i igara, a za kraj programa svi su zajedno zapjevali slovenske narodne pjesme. U knjižnici su gosti mogli razgledati digitalni strip Glazbena obitelj i interaktivnu knjigu Mjesečevi zečići nastale po pričama Svetlane Makarović.
Nakon kratkog predaha, gosti su posjetili crkvu Blaženog Alojzija Stepinca u Budaševu, a Dječji odjel Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac pokazala im je voditeljica Nataša Bujas. U knjižnici su se družili i s Ivom Dužić, autoricom knjige Sisak Smjehograd, koja im je čitala svoje priče o Sisku. Uz stručno vodstvo razgledali su Sisačku biskupiju, izložbu Papa u Svetoj zemlji te katedralu. Poseban interes pokazali su u Starom gradu uz mnoga pitanja turističkom vodiču. Tako su učenici OŠ bratov Polančičev iz Maribora upotpunili svoja stečena znanja o Sisku.
Projekt se provodi pod pokroviteljstvom Sekcije za školske knjižnice Zveze društev bibliotekarjev Slovenije i Sekcije za školske knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva za sada sudjeluje 12 škola, a nastavit će se i narednih godina.
Fotografije pogledajte u GALERIJI.