Noć knjige u našoj školi

Autor: Administrator , 9. 5. 2014.

Druženje s knjigom  u školi Budaševo započelo je u jutarnjim satima, kako  bi  se spojila dva važna datuma: Dan hrvatske knjige  i Svjetski dan knjige. Naime, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine slavi se Dan hrvatske knjige u spomen Marka Marulića i  njegovog najpoznatijeg djela Judite. Svjetski dan knjige i autorskih prava Glavna  skupština UNESCO-a proglasila  je 1995. godine, a World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja je proslava koja afirmira ljubav prema knjizi i čitanju.

U prijepodnevnim satima održan je međuškolski kviz u kojem je sudjelovalo pet škola iz naše županije. Nastavak je to kviza s kojim se krenulo prošle školske godine u prigodi obilježavanja 100 godina šegrta Hlapića, a domaćini su bili Osnovna škola Vladimir Nazor i Gradska knjižnica Topusko. Ove je godine kviz bio posvećen obilježavanju 115 godišnjice rođenja i 40 godišnjice smrti Mate Lovraka. U kvizu je sudjelovalo 30 učenika trećih razreda. Prvo mjesto osvojili su učenici naše škole, drugo učenici OŠ Dragutina Tadijanovića iz Petrinje, a treće mjesto su podijelili učenici OŠ Vladimir Nazor iz Topuskog i učenici OŠ Glina.

Nakon kviza u finalnom natjecanju u Narodnoj knjižnici i čitaonici Vlado Gotovac u Sisku, u čitanju naglas za Grad Sisak, naša je učenica Ema Smiljanić osvojila  prvo mjesto i plasirala se na županijsko natjecanje.

Manifestacija je u školi Budaševo  nastavljena u 18,00 sati kada su svi razredi završili sa nastavom. Ove se godine obilježavanju pridružila i područna škola Kratečko.

Nakon školske himne  autorice učiteljice Ljiljane Slunjski, večer je u Budaševu započela veselo uz nastup plesno sportske skupine  i naših najmlađih učenika, koji su izveli  splet narodnih igara i plesova.

Druženjem s Jasminkom Tihi Stepanić, autoricom romana za mlade: Imaš fejs? i Bacit ću ti kompjutor kroz prozor, posjetitelji su mogli saznati  kako su ti romani nastali i koje su to zamke elektroničkih medija kojih svi trebamo biti svjesni.

Knjižničari iz OŠ „Braća Bobetko“ i njihova voditeljica Jadranka Groza predstavili su zanimljivosti o projektu Tulum s(l)ova i čitali poeziju Antuna Gustava Matoša.

Kako pjesme Ivane Brlić – Mažuranić mogu biti zanimljive i moderne pokazale su učenice četvrtog razreda PŠ Preloščica  Dragica Mitrović i Nika Kožić koje su repale  pjesmu  Koja razlika. Dio je to nastupa koji su pripremile za završnicu projekta Čitajmo zajedno-čitajmo naglas: Ivana Brlić Mažuranić za sva vremena.

Učiteljica Ivana Pernar pročitavši  Unaprijeđenu  varijantu bajke o princezi i žapcu, dobrano je nasmijala publiku.

Lara Tomaš i Andrea Bavdaž, učenice petog razreda, predstavile su svoje omiljene knjige: Lara je predstavila knjigu Pustolovine puha Ocija i djevojčice Tonke, a Andrea  knjigu Pustolovine Arna i Điđija.

Učenik šestog razreda Matej Perković čitao je ulomak iz knjige Zaljubljen do ušiju te sa  Paulom Perković recitirao  ljubavnu poeziju.

U noći knjige započela je i razmjena knjiga za učenike,  svjetski pokret poznat kao Bookcrossing. U holu škole izložene su knjige koje se mogu posuditi ili uzeti. U svakoj knjizi nalazi se naljepnica Bookcrossinga, a na istom mjestu mogu se  naći i sve dodatne informacije.

Uz spot Happy Topolovac posjetitelji su zaplesali.

Nakon stanke održane su radionice Od pisanog predloška do izvedbe.

Ljiljana Slunjski vodila je dramsku radionicu u kojoj su sudjelovali roditelji, Tanja Peronja Begić likovnu radionicu za učenike  koji su izradili plesnu haljinu i Mirjana Čubaković multimedijalnu radionicu u kojoj su učenici naše škole i gosti iz Siska u programu Toondoo izrađivali strip na istu temu.

Nakon radionica roditelji naših učenika glumili su u predstavi Plesna haljina žutog maslačka.

Uz cjelovečernji program i druženje posjetitelji su mogli razgledati izložbe slikovnica razredne nastave, vrijedne eksponate iz zaštićenog fonda knjižnice kao i najčitanije knjige učeničkog fonda knjižnice.

Cijeli program vodili su naši  knjižničari Mia Slunjski, Doria Mađer i Luka Tominac.

Fotografije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Mirjana Čubaković