Svjetska noć knjige u OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće
Autor: Administrator , 1. 5. 2013.
23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istog su datuma tijekom godina rođeni ili umrli ugledni autori kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo.
Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, koji se odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi od 1996., u spomen na Marka Marulića, koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu.
23. travnja se održava i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se tiskaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnima čitanja.
'Noć knjige' organiziraju Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, udruga Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.
Program Noći hrvatske knjige 2013. godine ove se godine održavalo u 174 knjižnice od kojih je 39 školskih knjižnica te u 50-tak knjižara diljem Hrvatske.
Dijelom te kulturne manifestacije bila je Osnovna škola Budaševo-Topolovac-Gušće u kojoj su se od 18 do 20 sati posjetiteljima predstavili učenici, roditelji i učitelji u brojnim aktivnostima kojima se promovirala usmjerenost na čitanje i knjigu u svim njezinim tradicionalnim i modernim oblicima.
U privlačnom i zvučnom nazivu „S knjigom kroz večer“ organizatorica programa Mirjana Čubaković, knjižničarka OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, uspješno je promovirala aktivnosti koje promiču čitanje i bude interes mladih za dobru knjigu, a kroz cijeli program vodili su nas vrijedni učenici 5. razreda Luka Tominac i Mia Slunjski.
Ravnatelj škole Nikola Lacković svečano je otvorio manifestaciju ističući zadovoljstvo i ponos jer su učitelji, roditelji i učenici prepoznali važnost ove manifestacije i pridružili se Svjetskoj noći knjige koja je, po prvi puta ove godine, otvorena i za školske knjižnice.
Da je čitanje jako važno od najranije dobi rekli su nam i roditelji koji su u nastavku programa naglas čitali ulomke knjiga koje su obilježile njihovo djetinjstvo. Tako su majke učenika naše škole čitale ulomke iz knjiga Družba Pere Kvržice Mate Lovraka i Heidi Johanne Spyri naglašavajući u uvodu važnost čitanja i trajne povezanosti s knjigom.
Zanimljivo je bilo slušati mlade knjižničare, ljubitelje dobre knjige, u preporukama svojih omiljenih knjiga. Mia Slunjski, učenica 5. razreda MŠ Budaševo predstavila knjigu Nade Iveljić Šestinski kišobran, a Iva Blažević, učenica 7. razreda PŠ Topolovac knjigu Mire Gavrana Zaboravljeni sin.
U nastavku predstavili su se učenici 4. razreda MŠ Budaševo koji su ove godine pod stručnim vodstvom njihove učiteljice Štefice Lipovac Lacković i školske knjižničarke Mirjane Čubaković sudjelovali u završnoj svečanosti koja je održana povodom "Godine čitanja naglas i zajedno" (koju je za 2013. proglasio konzorcij EU read, te povodom Međunarodnog dana dječje knjige) u zlatarskoj Sokolani, čiji je domaćin bila OŠ Ante Kovačića Zlatar. Ime ovog hvale vrijednog projekta je „Čitajmo zajedno – čitajmo zaboravljene knjige“.
Naime, učenici jedanaest škola iz više županija predstavili su na toj završnoj svečanosti knjige koje su im tijekom prošlih mjeseci čitali naglas knjižničari u njihovim školama. Tom je prigodom u zlatarskoj osnovnoj školi otvorena i izložba učeničkih radova na kojima su prikazali kako su doživjeli čitanje knjige – od Kekeca, Žvižduka s Bukovca, Družine Sinjeg galeba do manje poznatih, ali djeci omiljenih Lovrakovih djela.
Učenici 4. razreda naše škole čitali su zaboravljenu knjigu slovenskog pisca Josipa Vandota Kekec nad samotnim ponorom, a u okviru programa odigrali su pred publikom dramatizirane ulomke iz knjige u kojoj mali Kekec, veseli pastir spašava svoju dragu prijateljicu iz ruku krivolovaca i bori se s Bedancem te postaje simbol snalažljivosti, smjelosti i poštenja.
Nadalje, pedagoginja Jadranka Knežević informirala je učenike i posjetitelje o provođenju međunarodnog projekta BookCrossing kojeg smo slobodno preveli kao „Put knjige“.
„BookCrossing je virtualni pokret čije je načelo da knjige moraju biti slobodne, a ne zaboravljene na policama“, istaknula je pedagoginja Knežević i dodatno objasnila da poklonici ovog pokreta diljem svijeta ostavljaju knjige koje prolaznici mogu ponijeti, pročitati, a onda negdje ostaviti za novog čitatelja. Objasnila je prisutnima i pravila koja vrijede u BokkCrossingu:
“U knjižnici se nalaze posebno označena mjesta na kojima korisnici mogu ostavljati knjige koje žele podijeliti s drugima te, također, uzeti neke knjige koje bi i sami voljeli pročitati. Vlasnik knjige u knjigu lijepi naljepnicu koja je dostupna na postoljima, čime potvrđuje da knjiga ulazi u BookCrossing, a nakon čitanja knjiga se vraća u knjižnicu na mjesto označeno kao mjesto razmjene ili se prosljeđuje dalje nekomu koji bi je volio pročitati.”
Uslijedila je potom sažeta informacija o provođenju međunarodnog projekta Life@BOOK@Art u MŠ Budaševo i aktivnostima projekta koje je provodio školski tim u koji su bile uključene učiteljice Ljiljana Slunjski, Karolina Karas, Natalija Džafo, Tanja Peronja Begić, Dubravka Granulić, pedagoginja Jadranka Knežević i knjižničarka Mirjana Čubaković. Krajnji cilj ovog projekta bio je ukazati na povezanost knjige i ostalih umjetnosti te promicati knjigu i čitateljsku kulturu među učenicima naše škole, a naši partneri iz Turske i Poljske ocijenili su aktivnosti u našoj školi iznimno zanimljivima i iznad svega korisnima za buduće generacije.Učenici škole izdvojili su kao najuspješniju aktivnost u projektu Maraton u čitanju koji je proveden tijekom listopada 2012. u MŠ Budaševu. Važno je naglasiti da je u Maratonu čitanja pročitano više od 100 različitih naslova iz naše školske knjižnice.
Kao najzanimljiviji dio cijelog programa učenici i posjetitelji su izdvojili radionice po postajama koje su organizirale učiteljice Ljiljana Slunjski, Tanja Peronja Begić, Natalija Džafo, Karolina Karas, Dubravka Granulić i pedagoginja Jadranka Knežević.
Tako su učenici i posjetitelji u osamminutnim radionicama kroz pet različitih radionica mogli sastaviti puzzle u informatičkoj radionici u vrlo zanimljivom web alatu JigSawPlanet, napuhati balone i zapisati mudru misao o knjizi, zaigrati pantomimu i pogoditi naslov knjige, sastaviti puzzle i otkriti misao o knjizi na engleskom jeziku ili izraditi jednostavni straničnik u origami tehnici te zaigrati igru: Pogodi što to piše na glagoljici?
Oni najuspješniji koji su pogodili da je ključna riječ na glagoljici KNJIGA bili su nagrađeni skromnim poklonima u završnici programa kada je voditelj programa Luka Tominac, učenik 5. razreda MŠ Budaševo, izvukao najsretnije sudionike radionice.
S radošću je dočekana informacija da su učenici 3. razreda naše škole zasluženo pobijedili na natjecanju u poznavanju romana o šegrtu Hlapiću koje se toga dana održalo u Topuskom.
Ovaj iznimno bogat program završen je uspješnom izvedbom kratke i dinamične predstave koju su pripremile majke učenika naše škole u radionici učiteljice Ljiljane Slunjski „Od pisanog predloška do predstave“, a govori o neobičnom prijateljstvu roda, žabe i bubamare u Čigoču. Učenici su oduševljenim pljeskom popratili glumu naših dragih gošća koje su pokazale talent na sceni, ali i motivaciju za ovakvom vrstom druženja.
Uz cjelovečernji program i druženje u nastavku svi prisutni su mogli pogledati izložbu „Knjiga kroz povijest naše škole“ koju je pripremila knjižničarka Mirjana Čubaković, a na kojoj su bili izloženi vrijedni eksponati iz zaštićenog fonda školske knjižnice.
Roditelji koji su željeli doznati što su njihova djeca čitala ove školske godine zadržavali su se u Kutku za roditelje u kojima su pored obilja informacija o knjigama bili izloženi omiljeni naslovi dječje i teen literature.
Odlazeći iz prostora škole naši su se učenici i posjetitelji osjećali obogaćenima i ohrabrenima u namjeri da ovakvo druženje s knjigom ostvarimo i sljedeće godine te da budu promicatelji pisane riječi, književnosti i dobre knjige.
Dubravka Granulić, učitelj mentor hrvatskog jezika
26. travnja 2013.