Zajedno protiv nasilja

Autor: Administrator , 24. 5. 2011.

U okviru programa "Za sigurno i poticajno okruženje u školama" i školskog projekta "Stop nasilju među djecom i mladima", 12.i 13. svibnja 2011. u Oš Budaševo -Topolovac- Gušće obilježen je tjedan podrške i nenasilja uz aktivno sudjelovanje svih škola uključenih u Unicef-ov program. (Budaševo -Topolovac - Gušće, Galdovo, Sela, Braća Ribar).

Ove godine u fokusu nam je bilo e- nasilje , jer naučili smo kako se nositi s guranjem, ruganjem, izoliranjem…., ali i elektroničko nasilje i zlostavljanje među pripadnicima „net generacije“ je prisutno. Svjesni da je potrebno učiti kako „sigurno hodati e-svijetom“ ovaj tjedan smo posvetili pravilima „fair playa“u elektroničkim medijima (internet i mobiteli). Tijekom tjedna učenici su na satovima razrednika i kroz predmetne aktivnosti učili o prednostima i nedostacima suvremenih medija i komunikacije. Dio toga podijelili su kroz sat integriranog vršnjačkog poučavanja . Vrlo temeljito pripremili su se učenici u PŠ Topolovac i sve što su saznali jedva da je stalo u jedan školski sat. Učenici 5.razreda u Budaševu ( Ena, Filip, Lucija, Iva i Petra) pripremili su prezentaciju knjige Melite Rundek- Haj ja sam online , a učenici 8. razreda dramatizaciju ulomaka iste knjige. Također kroz scensku igru-Facebook prijatelji pokazali su kako samo “ potvrdi ili ignoriraj“ nije dovoljno za prijateljstvo. Posebno su nas ugodno iznenadili učenici iz gostujućih škola s plesnim,scenskim i poučnim aktivnostima na temu nenasilja. Vjerujemo da su svi nešto naučili ,a sigurni smo da su uživali .Nadamo se da će poruke i pravila za „sigurno putovanje e-svijetom „ primjenjivati u svom svakodnevnom životu. J.K.