Terenska nastava u Mariji Bistrici

Autor: Administrator , 18. 5. 2011.

13. svibnja na blagdan Gospe Fatimske učenici 6.-tih razreda i 6 učenika 4.-tih razreda naše škole Budaševo-Topolovac-Gušće, sa svojim učiteljicama: Tanjom, Marijom, Gabrijelom, Nikolinom i Paulom, te učiteljem Predragom bili su na terenskoj nastavi u Mariji Bistrici. Krenuli smo u 8 sati iz Budaševa. I zahvaljujući našem vozaču gospodinu Zlatku u ugodnoj vožnji brzo smo stigli do našeg odredišta. Došavši u Mariju Bistricu prvo smo izmolili pobožnost Križnog puta na bistričkoj Kalvariji. Pobožnost su predmolili učenici i vjeroučiteljice Nikolina i Paula. Malo molitve – malo hoda – malo promatranja od čega su izrađene postaje – malo geografskog položaja i eto izvrsne integrirane i k tome još terenske nastave. Prisustvovali smo i euharistijskom slavlju, koje je predslavio rektor svetišta prečasni Zlatko Koren. Mladog gospodina Marka, koji nam je govorio o svetištu, iznenadili smo svojim pitanjima i zainteresiranošću za svetište, pa smo zbog toga dobili na dar knjigu „Blaženi Alojzije Stepinac i Marija Bistrica“, za našu školsku knjižnicu, sa spomenom rektora svetišta na naše hodočašće i nastavu u Bistrici. U slobodno vrijeme do posjeta Karmelu iskoristili smo za okrijepu i kupovinu suvenira. Posebno nas se dojmio posjet Karmelu i svjedočenje sestre Karmelićanke. Svi smo željeli saznati kako je to živjeti iza „rešetaka“ (biti zatvoren od svijeta). No, na kraju smo zaključili da iz druge perspektive, možda smo mi zapravo taj dan bili „iza rešetaka“, ali dogodi se često i u svakodnevnom životu da budemo tako zatvoreni u svojoj začahurenosti.
Popodnevni dio terenske nastave protekao je u upoznavanju starih bistričkih zanata koji su pod zaštitom UNESC-a. Vidjeli smo kako se izrađuju drvene igračke i kako još uvijek danas postoji izrada nečega na starinski način, bez strojeva. Kod gospodina Brlečića, upoznali smo izradu svijeća i licitarskih srdaca. Najveće veselje je nastupilo kada smo sami krenuli u ukrašavanje vlastitog licitarskog srca koje smo mogli ponijeti sa sobom. Prepuni prekrasnih dojmova i nošeni blagoslovom Bistričkog svetišta, Blažene Djevice Marije, Blaženog Alojzija Stepinca i Blaženog Ivana Pavla II. uputili smo se svojim kućama.

Terenskoj nastavi prisustvovalo je:
21. učenik iz Budaševa, 6.r.

6. učenika iz Budaševa, 4. r.
13. učenika iz Topolovca, 6.r
20. učenika iz Gušća, 6.r.
6. učitelja predmetne nastave:
Tanja Peronja Begić, učiteljica likovne kulture
Gabrijeha Perhat Trepša, učiteljica engleskog jezika