Posavske jaslice u Budaševu

Autor: Administrator , 6. 3. 2011.

U sklopu cjelogodišnjeg projekta "Kulturno povijesna baština donje Posavine" učiteljice:Ljubica Tomaš,Paula Vučković Lazar,Ljiljana Kocmanić Ivšić,Martina Alapić, Tanja Peronja Begić i Magdalena Cvek izradile su jaslice koje su izložene u školi u Budaševu.Figure za jaslice izrađene su kao krpene lutke (kao što su nekad radile naše bake) a odjevene su u narodne nošnje našeg kraja.Tri kralja odjevena su u slavonsku, ličku i dalmatinsku nošnju. Štalicu je izradio gospodin Brajdić a u krojenju i šivanju lutaka pripomogla je gospođa Zlata Cvek . Na tome im hvala!
Ove jaslice su tek započele svoj život, nedostaju pastiri, životinje, selo ...ali to ćemo napraviti slijedeće godine. Ukrasi za božićnu jelku izrađeni su također na tradicionalni način ; orasi bojani zlatnom bojom, zvjezdice od slame, bomboni i sušeno voće.U izradi ukrasa sudjelovali su učenici likovne skupine i niži razredi u Budaševu.