10. godišnjica provođenja projekta "Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja"
Autor: Maja Bezuk, 28. 4. 2023.
U organizaciji OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, Udruge za brigu o djeci i mladima „Radost“ Budaševo, Knjižničarskog društva Sisačko-moslavačke županije, Sekcije za školske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva i Sekcije za šolske knjižnice Zveze bibliotekarskih društev Slovenije, u petak, 21. travnja 2023. svečano je obilježena 10. godišnjica provođenja projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja, projekta koji potiče i promiče čitanje, nacionalni identitet i širi međunarodnu suradnju.
Projekt provode školske knjižnice uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja, pod okriljem Sekcije za školske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva i Sekcije za šolske knjižnice Zveze bibliotekarskih društev Slovenije od 2016. godine te podršku strukovnih udruga: Hrvatske udruge školskih knjižničara, Hrvatske mreže školskih knjižničara i Hrvatskog čitateljskog društva.
Knjižničarke Mirjana Čubaković (Osnovna škola Budaševo-Topolovac-Gušće) i Mirjam Klavž Dolinar (Osnovna šola bratov Polančičev Maribor) započele su provođenje projekta u godini kada je Europska organizacija za promicanje čitanja EU READ 2013. proglasila godinom čitanja naglas. Od tada se projekt kontinuirano provodi u hrvatskim i slovenskim školama. Svaka je školska godina jedan ciklus u kojem se povežu dvije škole u partnerstvo. Kroz nastavnu godinu čitaju se prevedena djela autora susjedne zemlje, istražuje povijest i kultura zavičaja partnerske škole i organizira završni susret. Na završnom susretu partnerske škole predstave autore i djela koja su čitali, svoj kraj, razgledaju kulturno-povijesne znamenitosti partnerske škole, druže se, razmijene mišljenja i dojmove. Glavna svrha projekta je pridobiti učenike kako bi čitali s voljom i radošću i na taj način stekli naviku svakodnevnog čitanja, odnosno učenja i stjecanja kompetencija za cjeloživotno učenje. Projektne aktivnosti prilagođene su njihovim mogućnostima i potrebama, učenici ih s radošću prihvaćaju te se vesele završnom susretu i upoznavanju vršnjaka iz susjedne zemlje.
Pod voditeljstvom Mirjane Čubaković za Hrvatsku, Mirjam Klavž Dolinar do umirovljenja do 2016., kada je voditeljstvo za Sloveniju preuzela Leonida Babič iz Osnove šole Starše, projekt je prepoznat u mnogim školama, broj uključenih se povećavao iz godine u godinu te danas okuplja 92 škole, preko 2500 učenika, 138 učitelja i 92 knjižničara.
Na dan obilježavanja 10. godišnjice provođenja projekta OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće sa svojim je suradnicima i partnerima mnogobrojnim gostima priredila bogat cjelodnevni program.
U svečanosti obilježavanja ove značajne obljetnice sudjelovali su učenici iz svih dijelova Hrvatske, Slovenije, njihovi mentori, učitelji i knjižničari, ravnatelji škola, književnici, predstavnici ministarstava, lokalne uprave i samouprave, Veleposlanstva Republike Slovenije, javnih agencija, društava književnika i književnih prevodilaca, nakladnika te knjižničarskih udruga.
Prvi dio svečanosti priređen je u Domu INA Rafinerija nafte Sisak. Nakon uvodnih govora uvaženih gostiju, učenici uključeni u projekt izveli su kulturno-umjetnički program u kojem su na kreativan način prikazali djela hrvatske i slovenske dječje književnosti te folklorno nasljeđe svojih zemalja. Našu su školu predstavljali učenici razredne nastave Budaševo i Medijske skupine Topolovac.
Nikola Vidović izveo je monolog o hrabrom dječaku Kekecu Dobra volja je najbolja! Katja Cink zapjevala je Kekčevu pesem na slovenskom jeziku, a Filipa Medved i Fani Puklavec recitirale su pjesmice Kaj je največje? i Ringaraja isto tako na slovenskom jeziku. Dramska skupina u sastavu: Petra Anušić, Ana Marija Čondić, Andrej Massari, Filipa Medved, Lena Pavušek, Fani Puklavec, Magdalena Šokčević, Lada Šoštarić i Nikola Vidović, izvela je igru Moj prijatelj Videk, a zbor u sastavu: Dea Berek, Leona Borošić, Lucija Borošić, Franka Cink, Katja Cink, Lea Ivša, Mateo Hasanagić, Mia Malović, Katja Massari, Lucija Mikulić, Tin Popec, Marcela Valentić, Franko Vujanić, Lara Perković, Klara Pernar, Tin Popec, Marta Somić, Nika Tominac i Marija Tržić zapjevao Na plaincah sončece sije! Na kraju programa, folklorna skupina u sastavu: Dea Berek, Katja Cink, Mia Čunčić, Marta Bevanda, Mia Malović, Ante Malović Rom, Jakov Pavlenić, Nika Pavlenić, Elena Perković, David Perković, Lara Perković, Gabriel Stipanec i Katarina Učakar izvela je splet narodnih igara.
Lucija Centner Žiger iz partnerske Osnovne šole bratov Polančičev Maribor, u suradnji s kojom je nastao projekt Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja, izvela je monolog Znate li tko sam (ja)?
U ostalom dijelu programa sudjelovali su učenici Osnovne škole „Braća Bobetko“ Sisak, Osnovne šole Antona Globočnika Postojna, Podružnične Osnovne šole Marjeta na Dravskem polju i Osnovne šole Pesnica. Posjetitelji su mogli uživati i u nastupu Ivana Bobete iz Glazbene škole Frana Lhotke Sisak, dobitnika 1. nagrade na 6. međunarodnom Woodwind & Brass Grand Prix natjecanju.
Učenici Medijske supine Područne škole Topolovac Niko Cerjak, Fran Blažević, Nikolina Grgić, Sara Matleković i Leonarda Mišić snimali su program i prenosili događaj uživo putem FB stranice Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja.
U drugom dijelu programa hrvatski i slovenski učenici Klara Pliberšek iz Osnovne šole Starše, Vita Hribernik iz Podružnične osnovne šole Marjeta na Dravskem polju, Mihael Topljak iz III. Osnovne škole Bjelovar i Nikolina Grgić iz Područne škole Topolovac razgovarali su sa svojim omiljenim piscima: Silvijom Šesto, Kašmirom Huseinovićem, Janjom Vidmar i Majdom Koren.
U trećem dijelu programa održan je okrugli stol „Neka Čitanje ne poznaje granice“ u kojem su sudjelovali Ana Badurina, predsjednica Društva hrvatskih književnih prevodilaca, dr. sc. Verica Batur, predstavnica Ministarstva znanosti i obrazovanja, Goranka Braim Vlahović, predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara, Romana Fekonja, savjetnica za školske knjižničare u Zavodu Republike Slovenije za školstvo, Adela Granić, viša savjetnica za školske knjižničare u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Kašmir Huseinović, književnik i nakladnik Kašmir promet d.o.o. & Dječja Knjiga d.o.o., Tilka Jamnik, predstavnica Slovenske sekcije IBBY, Snježana Marić, predstavnica Školske knjige d.d., Isabella Mauro, predsjednica Hrvatskog centra za dječju knjigu, Božidar Prosenjak, književnik i predstavnik nakladničke kuće Alfa d.d., Rudi Stanonik, predstavnik Naklade Pivec iz Maribora, Silvija Šesto, književnica i potpredsjednica Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade, Tjaša Urankar Dornik, potpredsjednica Javne agencije za knjigu Republike Slovenije, Janja Vidmar, književnica, Damjana Vovk, predsjednica Zveze bibliotekarskih društev Slovenije i Maja Zrnčić, predstavnica Ministarstva kulture i medija.
Na okruglom stolu progovorilo se o ulozi svih okupljenih u promociji i poticanju čitanja, o poteškoćama s kojima se sudionici projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja susreću, problemu nedovoljnog prevođenja djela hrvatskih i slovenskih autora, o premaloj ili nedovoljnoj posvećenosti književnosti za djecu i mlade, promidžbi, cenzuri, kvalitetnim prijevodima, nakladništvu, potpori ministarstava i osnivača škola.
Pozornicu je u narodnom duhu uredila Udruga za brigu o djeci i mladima „Radost“ Budaševo, a program su vodile Karmen Valenta (Županijski radio Qurinus) i Koraljka Čeh (Hrvatsko kulturno društvo Maribor) na hrvatskom i slovenskom jeziku.
Nakon programa u Domu INA Rafinerija nafte Sisak, gosti su posjetili OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i razgledali izložbu radova učenika Centra za odgoj i obrazovanje Karlovac, Osnovne škole Eugena Kvaternika Velika Gorica, Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće, Osnovne škole Trilj, Osnovne škole Viktorovac Sisak, Osnovne škole Vodice, Osnovne šole Antona Globočnika Postojna, Osnovne šole Križe, Osnovne šole Maksa Durjave Maribor, Osnovne šole Markovci, Osnovne šole Rečica ob Savinji i Osnovne šole Starše, a koji su nastajali tijekom provođenja projekta.
Učenici su, nakon ručka, sudjelovali na radionici u Gradskom muzeju Sisak, u književnom susretu s Ivom Dužić, razgledali izložbu "70 godina OŠ Viktorovac" i posjetili Dječji odjel Narodne knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ Sisak.
Gosti s obje strane granice saznali su zanimljivosti i pojedinosti iz bogatog kulturnog nasljeđa grada domaćina koje im je ispričala učiteljica Davorka Barlović iz Područne škole Gušće, čime se zaokružio prikaz projektnih aktivnosti kao i završnog susreta. Na taj su način sudionici manifestacije dobili kompletan uvid u osnovne značajke projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja.
Manifestaciji su podršku i potporu pružili mnogi donatori i sponzori. Poznata i višestruko nagrađivana i izvan naše domovine, ilustratorica Andrea Petrlik Huseinović izradila je i donirala vizualni identitet projekta. Glazbena škola Frana Lhotke Sisak ustupila je dvoranu na korištenje, djelatnici Gradskog muzeja Sisak održali su besplatnu radionicu za djecu iz Hrvatske i Slovenije. Dječji odjel Gradske knjižnice i čitaonice „Vlado Gotovac“ Sisak za djecu je pripremio prikladni program. Turistička zajednica Sisačko-moslavačke županije i Turistička zajednica Grada Siska donirale su promidžbene materijale koji su podijeljeni svim sudionicima, a nakladničke kuće Školska knjiga, Profil Klett i Alfa te Hrvatska udruga školskih knjižničara poklone za goste iz Slovenije kao i učenike koji su sudjelovali u programu.
Za promidžbene materijale i honorare priskrbili su Ministarstvo kulture i medija, Sisačko-moslavačka županija i Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
Za osvježenje i ručak sredstva su izdvojili Sisačko-moslavačka županija, Školska knjiga d.d., Milin i pekare Sisak i OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće.
Svečana proslava obilježavanja 10. godišnjice provođenja projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja okupila je 230 sudionika iz Hrvatske i Slovenije čime je ujedno obilježena i Noć knjige, već tradicionalna manifestacija hrvatskih knjižničara, nakladnika, književnika i prevoditelja. Mediji kako u Hrvatskoj tako i u Sloveniji popratili su svečanost, a sudionici su svoje zadovoljstvo iskazali organizacijom na visokoj razini, kvalitetnim, sadržajnim i dobro promišljenim programom te gostoljubivošću domaćina. Evaluacijski upitnik ispunilo je 54% ispitanika, a skup su ocijenili ocjenom 9,98.
Zahvaljujemo pokroviteljima ove svečanosti: Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Ministarstvu kulture i medija, Sisačko-moslavačkoj županiji i Veleposlanstvu Republike Slovenije i mnogim, već spomenutim sponzorima i donatorima.
Hvala svima koji su sudjelovali u organizaciji i programu te svojim dolaskom uveličali ovu važnu obljetnicu!
Mirjana Čubaković,
stručna suradnica savjetnica
OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće
Predsjednica Organizacijskog i programskog odbora
Voditeljica projekta za Republiku Hrvatsku
Fotografije:
Udruga za brigu o djeci i mladima „Radost“ Budaševo
Antonija Boltužić Kmetović
Leonida Babič
Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.