Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja - završnica projekta
Autor: Administrator , 27. 6. 2022.
Učenici i njihovi mentori OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće provodili su u školskoj godini 2021./2022. deveti ciklus projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja. Projekt je koordinirala knjižničarka Mirjana Čubaković, a završnica je održana 17. lipnja 2022. u Mariboru.
U projektu je sudjelovalo 66 učenika, četiri učiteljice i knjižničarka. Učenici 2. razreda dodatne nastave Hrvatskog jezika škole Budaševo uz mentorstvo učiteljice Ljiljane Slunjski čitali su Macu Papučaricu i pripremili dramsku igru. Učenici 3. razreda škole Budaševo, polaznici izvannastavne aktivnosti Knjižničari uz pomoć mentorice Mirjane Čubaković čitali su slovensku narodnu pripovijetku Jankić Ježić te uz svoje ilustracije i tekst pripovijetku izveli japanskim mini kazalištem kamishibai. Knjižničarka Mirjana Čubaković bila je mentorica i učenicima 5. razreda škole Budaševo, polaznicima izvannastavne aktivnosti Kreativna skupina, koji su čitali djela slovenskih pjesnika na izvornom jeziku. Šesti razredi škola Budaševo i Topolovac uz mentorstvo informatičarke Karoline Grabić i knjižničarke Mirjane Čubaković savladavali su izradu prezentacije kojom su predstavili školu te kulturno-povijesne značajke sisačkog kraja i Donje Posavine. Učenici dodatne nastave Hrvatskog jezika škole Topolovac pod mentorstvom učiteljice Antonije Boltužić Kmetović čitali su Gimnazijalku Antona Ingoliča i Bucku Janje Vidmar. Za završni su susret pripremili prezentaciju i monolog. Učenici 8. razreda škole Gušće pod mentorstvom učiteljice Davorke Barlović čitali su djela slovenskog autora Tone Pavčeka.
Na završnicu projekta putovalo je 30 učenika te razrednice Ljiljana Slunjski, Tanja Peronja Begić i Ivana Pernar. Nakon srdačne dobrodošlice ravnatelja Bojana Mlaja, knjižničarke Diane Tavčar Ročenovič i učenika OŠ bratov Polančičev Maribor te kratke zakuske, upriličen je kulturno-umjetnički program. Učenici su predstavili OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, sisački kraj i Donju Posavinu. Svaka od navedenih skupina prikazala je pročitano djelo, a slovenski vršnjaci prikazali su kako su doživjeli Hlapića, recitirali hrvatske pjesnike, svirali te zapjevali. Na kraju programa podijeljeni su pokloni koji su bili pravo iznenađenje.
U obilasku grada prvo je bio prijam kod gradonačelnika Maribora, Saše Arsenoviča. Zatim je uslijedio posjet Muzeju najstarije vinove loze na svijetu u mariborskom naselju uz Dravu pod nazivom Lent. Kako se u blizini nalazi Vodni stup, obrambeni stup gradskih zidina iz 1555, učenici i učiteljice razgledali nedavno otvoren muzej i izložbu. Vlakić Jurček bio je posebno zadovoljstvo, jer su djeca jednosatnom vožnjom uz stručno vodstvo na hrvatskom jeziku saznala i vidjela važnije zanimljivosti Maribora. Nakon ugodne vožnje i mnogih saznanja u parku ih je dočekao Robert Kereži, pripovjedač bajki iz mariborske dječje knjižnice. Nakon priča i bajki djeca su u radionici sa slovenskim vršnjacima izrađivala torbe od pamučnih majici. Kući su se vratili puni dojmova i želje da u projektu sudjeluju i sljedeće školske godine.
Kako je bilo pogledajte u fotogaleriji.