Proslavljen blagdan Svetog Nikole, biskupa i Dan župe u Gušću

Autor: Administrator , 13. 12. 2013.

U petak 6. prosinca,  svečanim euharistijskim slavljem  započetim u 11 sati, proslavljen je blagdan Svetog Nikole, biskupa u istoimenoj župnoj crkvi u Gušću.

Kao što je to već tradicijski poznato i uvriježeno, blagdan sveca, zaštitnika putnika, moreplovaca i mladih, obradovao je ponajviše one najmlađe koji su u crkvi, našoj područnoj školi, te u svojim obiteljima kroz radost darivanja osjetili smisao kršćanske ljubavi koja je, prije svega, izraz davanja sebe za druge, osobito za one nezaštićene, nemoćne, te one najmanje, a time na poseban način u središtu kršćanske brige i izraza naše vjere.  Svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi predvodio je župnik pater Marijan Krištofić, scj. uz koncelebraciju njegovih gostiju patera Marka Glogovića, provincijala  hrvatskih pavlina i župnika Svetica kod Ozlja, našoj javnosti poznatog po zauzetom radu kroz njegovu Udrugu „Betlehem“ koji je izrekao riječ homilije, te vlč. Krešimira Bulića, župnika župe blaženog Alojzija Stepinca u Budaševu. Nakon misnog slavlja uslijedio je i prigodni program kojim su učenici naše škole doprinjeli svečanosti trenutka, te su nazočnima dočarali svoje želje i blagdanska očekivanja – 1. i 4. razred učiteljice Lidije Blažinčić Fotez s nekolicinom lijepih recitacija i pjesmom, također 2. i 4. razred učiteljice Jasne Kovačić, te dramska skupina viših razreda škole koja je izvela igrokaz pod ravnanjem učiteljice Davorke Barlović Mihalić, uz zahvalnost svima na uloženom trudu oko toga. Recimo i to da su liturgijskom slavlju nazočili svi učenici škole, koji su se zajedno uputili u crkvu, vođeni svojim učiteljicama i razrednicama, nazočio je i ravnatelj škole, gospodin Nikola Lacković, uz mnoštvo vjernika donje Posavine, s područja Lukavca, Svinjičkog, Čigoća i Gušća.  Ranije toga dana svečani program dočeka svetoga Nikole održan je i u PŠ Kratečko s početkom u 10 sati, a dan prije u večernjim satima najmladji su svoj program upriličili i u župnoj crkvi u Preloščici.

Izvor: Marko Mihalić