Predstava Raspucavanje

Autor: Maja Bezuk, 29. 4. 2024.

U organizaciji školske knjižnice, u petak, 26. travnja 2024. za sve učenike predmetne nastave škola Budaševo, Topolovac i Gušće u Matičnoj je školi održana predstava Raspucavanje.

Učenici su pozorno pratili predstavu, osjetili “nogometnu groznicu” s jednog od najvećih natjecanja, ali i proživljavali sukobe trojice dječaka koji su se za vrijeme važne utakmice našli u kazni.

Tog petka, 9. prosinca 2022. godine mnogi su gledali raspucavanja jedanaesteraca između Hrvatske i Brazila. Tri dječaka nisu smjela gledati tu veliku utakmicu u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Dohi, jer su se zatekla u školi i bili u kazni. Jedan mentos bombon i jedna boca gaziranog pića bili su dovoljni razlog da ih učiteljica pošalje u prostoriju bez televizije i mobitela. Učenici su vidjeli što su tri dječaka: Slovenac, Rom i dječak bogatih roditelja radili tijekom te utakmice. Aleš, Kemal i Borna, glavni junaci predstave, tijekom kazne borili su se s načinom kako barem osluškivati tijek utakmice.

Kroz predstavu se obrađuju teme međuvršnjačkog nasilja, diskriminacije i drugih problema koji se sve češće ogledaju u našem društvu.

Predstava u produkciji Kazališta Lutonjica Toporko do sada je gostovala u mnogim školama diljem naše zemlje.  Premijerno je prikazana u Centru za kulturu Trešnjevka, na prvu obljetnicu pobjede Hrvatske nad Brazilom u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 2022. godine.

Hrvatski nogometni savez kroz financijsku pomoć daje doprinos suzbijanju neprihvatljivih ponašanja u sportu, ali i društvu u cjelini.

Hvala Kazalištu Lutonjica Toporko i Hrvatskom nogometnom savezu što su naši učenici imali priliku pogledati tu iznimno vrijednu predstavu.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka