12. Noć knjige

Autor: Maja Bezuk, 29. 4. 2024.

U organizaciji školske knjižnice, 19. travnja 2024. u Matičnoj školi Budaševo održana je Noć knjige, manifestacija posvećena ljubavi prema knjigama i čitanju. Pod motom "S knjigom od jutra" učenici razredne nastave svojim su izvedbama oduševili publiku i pokazali bogatstvo svijeta knjiga.

Manifestaciju je otvorila knjižničarka Mirjana Čubaković, nakon čega je slijedilo niz događanja koji su učenicima i okupljenim roditeljima pružili nezaboravno iskustvo.

Družba Pere Kvržice, pjesme, monolozi, recitacije te dječje igre uz pjesmu bili su samo dio bogatog programa koji je privukao pažnju svih prisutnih.

U kulturno-umjetničkom programu učenici su svojim izvedbama oživjeli likove i priče Ivane Brlić-Mažuranić i Mate Lovraka, kojima je ovogodišnja Noć knjige bila posvećena. Program je započeo glazbenom točkom u izvedbi učenice 2. razreda Doroteje Tominac. Učenici 3. razreda pjevali su pjesmu iz poznate priče Družba Pere Kvržice. Učenik 4. razreda Nikola Vidović nakratko je bio Mato Lovrak i vratio publiku u vrijeme kada je taj veliki pisac živio. Mladi knjižničari Julija Jurić, Doroteja Tominac i Marko Tominac izveli su recitacije Snovi u knjigama, a učenice 3. razreda Marta Bevanda, Nika Pavlenić i Elena Perković repale su pjesmu Ivane Brlić-Mažuranić, Majmun Jopo. Učenica 4. razreda Filipa Medved monologom se predstavila kao Ivana Brlić-Mažuranić, a učenice 2. razreda Ika Jakovina i Hana Živec izvele su recitacije Kako je lijepo zanti čitati. Za mali predah pušten je videouradak učenika 2. razreda Školska knjižnica – mjesto gdje rastem. Učenica 8. razreda Leonarda Tome, članica Čitateljskog kluba, pročitala je pjesmu koju je sama napisala te pričala o tome kako je zavoljela čitati. Na kraju priredbe Folklorna skupina u sastavu: Leonarda Celčić, Marta Bevanda, Mihael Gvozdić, Lejla Ivanković, Ika Jakovina, Julija Jurić, Nika Pavlenić, Elena Perković, Tamara Petak, Lara Rom, Gabrijel Stipanec, Doroteja Tominac, Katarina Učakar, Tea Učakar, Nika Zajec, izvela je pjesme Oj, ptičice lastvačice i Mi smo djeca vesela.

Posebno je bilo zanimljivo tijekom održavanja radionica koje su učenicima omogućile iskazivanje  kreativnosti, mašte  i talenta.  Pod vodstvom svojih mentora (Mirjana Čubaković, Štefica Lipovac-Lacković, Jasenka Lovreković, Ivana Pernar i Ljiljana Slunjski), kroz kreativnu, medijsku, dramsku, i literarnu radionicu, učenici su iskazali svoju ljubav prema knjigama na razne načine. Svoje su uradke jedni drugima prikazali u završnom dijelu tog, lijepog i korisnog druženja. Učenici su, između ostalog, uprizorili svatove iz Jabukovca iz romana Vlak u snijegu, izveli monolog Mato Lovrak, prikazali postere Ivana Brlić-Mažuranić i Mato Lovrak koje su izradili u internetskom alatu za grafički dizajn Canva, čitali poruke o važnosti knjige i čitanja koje su sami napisali te uz pjevanje dječjih brojalica prikazali tradicionalne dječje igračke.

Noć knjige u OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće nije samo obilježila ljubav prema knjigama, već je pokazala važnost kulture čitanja u školskoj zajednici. Sudjelovanje u ovakvim događajima potiče dječju maštu, kreativnost i razvoj čitalačkih navika, što je od izuzetne važnosti za njihov daljnji osobni i obrazovni razvoj.

Ova manifestacija još jednom je potvrdila koliko je važno poticati ljubav prema knjigama među najmlađima te im pružiti im prostor za izražavanje i razvoj njihovih talenata.

Čestitke svim učenicima i učiteljima OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće na uspješnoj 12. Noći knjige!

Fotografije možete pogledati u našoj fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka; Ljiljana Slunjski, učiteljica razredne nastave