Dropbox - besplatna online pohrana podataka

Autor: Administrator , 25. 11. 2011.

Dropbox je vrlo popularna aplikacija za online pohranu podataka koja vam nudi 2gb prostora za pohranu vaših dokumenata, slika, glazbe… Najveća boljka Dropbox – a je pristup s bilo kojeg računala pošto su vam podaci uvijek sinkronizirani. Što se tiče sigurnosti, sve je zaštićeno enkripcijom AES-256 i nemoguće je pristupiti vašem korisničkom računu bez zaporke. Također postoji aplikacija za iPhone ili Google Android pristup.

Svi znamo da je u današnje vrijeme život bez računala nezamisliv i da većina nas upravo na njemu čuva važne dokumente, fotografije, prezentacije, projekte.... Isto tako znamo da sve te podatke možemo izgubiti u trenu jer nam se, na primjer, uništio hard disk. Naravno, to je najgora opcija koja nam se može dogoditi. No, ponekad se nađemo u situaciji kad nam treba neki digitalni dokument koji trenutno nemamo kod sebe. Koliko smo samo puta jednu te istu datoteku prebacivali između dva računala zbog izmjena? Sve vam to može olakšati Dropbox – servis za spremanje podataka na internet.

Dropbox je osmišljen vrlo jednostavno, a za vas radi jako puno. Koristiti ga može svatko, nije potrebno nikakvo napredno poznavanje informatike, a siguran je isto kao i vaše računalo. Sav promet ide preko sigurnog portala, a podaci se kriptiraju pri komunikaciji sa serverom. Jedine naredbe koje su vam potrebne su copy – paste.

Dropbox prilikom instalacije na računalo kreira direktorij koji se ponaša kao svaki drugi. Program cijelo vrijeme provjerava je li išta mijenjano unutar tog direktorija te, ako je, prebacuje to na server.  Dropbox aplikacija također provjerava ima li nešto novo na serveru (datoteka ili izmjena) te preuzima i sprema na lokalno računalo. Pristupiti mu možete s bilo kojeg računala koje ima internet vezu.

Preporučam svakom Dropbox, a pogotovo učenicima i studentima. Dropbox pruža razmjenu informacija i datoteka između više korisnika, što je dobar medij za razmjenu istih. Ukoliko ne namjeravate "share-ati" podatke, onda je dobro za backup podataka ili za sinkronizaciju podataka između više računala. Sve u svemu, trk na Dropbox i REGISTRIRAJTE SE!

Izvor: Karolina Karas