Terenska nastava i ekskurzije

Terenska nastava - Ogulin

Autor: Administrator , 12. 10. 2011.

Šezdeset učenika  šestog razreda je sa svojim učiteljicama 5.listopada 2011. prošetalo ulicama grada Ogulina, rodnog mjesta naše hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić smještenog u Karlovačkoj županiji.

Ogulin nas je oduševio svojom pitomošću u okružju velike planine Klek i dviju rijeka, Dobre i Zagorske Mrežnice. Utemeljenje Ogulina vezano je uz ime slavne obitelji Frankopan. Osnivač grada bio je Bernardin Frankopan koji je sagradio kaštel iznad samog ponora rijeke Dobre .

Bogatstvo priča o divu Kleku kojeg je mačem okamenio  Perun, o djevojci Đuli koja se zbog neuzvraćene  ljubavi bacila u ponor rijeke Dobre, o vješticama čija se vriska čuje do grada tijekom olujnih večeri, o zmiji koja  čeka svog mladića da je pretvori u djevojku, ostavile su na nas dojam da smo u gradu bajki i čudesa. Najveće iznenađenje pripredila nam je pripovjedačica u spomen sobi Ivane Brlić Mažuranić koja se obučena u ljubičastu haljinu iz tog vremena predstavila kao književnica Ivana.

Posjetili smo i farmu jelena na Kneji, selu nekoliko kilometara udaljenom od Ogulina. U jesenskoj raskoši obiteljske farme vidjeli smo nježnu i gracioznu košutu u društvu njezinog  mladunčeta i mladog jelena te saznali nešto o njihovom životu, hranidbi i razmnožavanju.

Nastavili smo put prema vodenici u Puškarićima. Klopot vodnog kotača koji je pokretan snagom vode okretao mlinski kamen i drobio kukuruzno zrnje u brašno ozvučio je mirnu dolinu rijeke Dobre, a nama pružio priliku da se odmorimo i nastavimo u poslijepodnevnim satima put prema našoj Posavini.

Fotografije pogledajte u našoj GALERIJI!

Izvor: Dubravka Granulić