BOOKCROSSING-svjetski pokret za slobodu knjige

Autor: Administrator , 14. 5. 2013.

“Može li knjiga biti zarobljena?  Među mnoštvom naslova na policama kućnih i javnih biblioteka kriju se i ona djela koja dugo nisu susrela svojeg čitatelja, tu poželjnu adresu svakoga literarnog svijeta. Bez čitatelja, koji knjigu čita, spoznaje i kreativno ugrađuje u vlastiti svjetonazor, promašen je smisao knjiškog postojanja. Zarobljena knjiga je, jednostavno, knjiga koja je zaboravljena.

BookCrossing je svjetski pokret izrastao na ideji da knjigu treba osloboditi, pomoći joj da s police iskorači u svijet. Temeljen na principu darivanja i slobodne razmjene, ovaj je pokret uspio dokazati da je za populariziranje čitanja prvenstveno dovoljna kreativnost i entuzijazam.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu prepoznala je značaj i potencijal BookCrossinga te ga aktivno promovira već treću godinu zaredom, uz podršku Ministarstva kulture.

Prvo mjesto za razmjenu knjiga postavljeno je u predvorju Knjižnice 15. travnja 2011. godine, uoči Međunarodnog dana knjige i autorskih prava, čime je otpočeo Tjedan razmjene knjiga (BookCrossing Week). Sljedeći je korak bio promocija pokreta u sveučilišnim knjižnicama u Hrvatskoj, koje su 8. studenog te iste godine mjesta za razmjenu knjiga postavile u svojim prostorima. Godine 2012. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu potaknula je širenje BookCrossinga i u narodne knjižnice, a „BookCrossing boom“ dogodio se 23. travnja, u sklopu prve hrvatske Noći knjige, kada su se knjige aktivno razmjenjivale u 24 narodne i sveučilišne knjižnice, uključujući i Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu.”

Dorbila Zvonarek, NSK Zagreb

U 2013. pozvane su školske knjižnice kako bi se uključile  u Bookcrossing, što je naša škola i učinila. Razmjena knjiga za zaposlenike i roditelje trajala je od 10. travnja do 10. svibnja, u sve tri škole (Budaševo, Topolovac, Gušće). Sve informacije o razmjeni knjiga  roditelji i zaposlenici dobili su za vrijeme manifestacije Noć knjige 2013., u Budaševu, 23. travnja.   U razmjeni knjiga bilo je 150 knjiga, a sljedeće godine planiramo provesti  Bookcrossing i za učenike.

Izvor: Mirjana Čubaković