Etwinning godišnja konferencija 2013.

Autor: Administrator , 19. 3. 2013.

Na ovogodišnjoj eTwinning konferenciji koja je održana u Lisabonu, Portugal, od 14. do 16. ožujka sudjelovala je Dubravka Granulić, učiteljica mentor hrvatskog jezika  koja je tamo pozvana kao jedan od najkreativnijih eTwinnera u protekloj kalendarskoj godini, a bila je dio hrvatskog tima sastavljenog od dobitnika nagrade COMET za najbolje eTwinning projekte: mr. Nataše Ljubić Klemše, prof. Mihaele Kelave, učitelja Tomislava Pavlovića i prof. Tee Horvatić uz prof. Arjanu Blažić i predstavnicu Agencije za mobilnost i programe EU Dunju Babić.

Naime, od ožujka 2012. do danas učiteljica Dubravka radila je s učenicima na nekoliko međunarodnih projekata od kojih treba posebno naglasiti eTwinning projekt „Just before football feast“ koji je nagrađen  Europskom  oznakom kvalitete u listopadu prošle godine.

Osim ovog navedenog projekta učiteljica Dubravka i vrijedni učenici škole Budaševo upravo su zatvorili jedan bogat projekt nazvan „Moja knjiga – moj prijatelj“, a nastavili dalje raditi na projektima „Life@BOOK@Art“, „European Great Figures“ i „The World of the Fairy Tales“.

Konferencijski program održavao se na prvom katu hotela Corinthia u Lisabonu, a u njemu je sudjelovalo 526 sudionika iz 33 europske zemlje.

Tema ovogodišnje konferencije bila je promicanje i poticanje razvoja aktivnog građanskog odgoja i kritičkog mišljenja. Na konferenciji su govorili mnogi utjecajni  i cijenjeni europski profesori, ali i učitelji koji su otvorili svoje projekte prema Europskoj uniji i pokazali kako su spremni na prihvaćanje svih oblika različitosti.

Izložbeni prostor eTwinning projekata mogao se razgledavati već prvog radnog dana, a brojni su sudionici predstavljali na njemu svoje uspješne projekte i ideje koje su koristili u njihovim realizacijama.

Cjelodnevne aktivnosti prvog dana konferencije zaokružene su u organiziranom razgledavanju grada Lisabona autobusnom rutom od hotela Corinthia do Belema, te kroz samo središte grada natrag do hotela.

Bilo je čudesno gledati ovaj prekrasni grad na sedam brežuljaka koji je danas postao neraskidiva veza tradicionalne  i moderne arhitekture imajući na umu da je 1755.  godine u samo  nekoliko sati bio sravnjen sa zemljom nakon katastrofalnog potresa i tsunamija, a istodobno potpuno obnovljen u  30-tak dana.

Danas, glavni grad Portugala broji oko 3 milijuna stanovnika i od dana slave u doba otkrića, kada je bio na čelu svjetske trgovine, Lisabon je bio i ostao važna luka. Iako su glavni dokovi premješteni, veliki spomenici u Belemu još uvijek svjedoče o pomorskoj povijesti grada. Tako nas je oduševio toranj Belem, svjetionik za pomorce koji su se vraćali iz Indije i Novog svijeta, a danas je simbol nekadašnje portugalske pomorske moći. Jednako je veličanstveno zdanje samostana Jeronima iz 16. st. kojeg je dao izgraditi Manuel I., a u kojem je danas grob Vasca de Game, svjetski poznatog moreplovca koji je utvrdio kolonijalnu moć Portugala u Indiji.

Drugog dana održavanja konferencije učiteljica Dubravka predstavila je upravo završen projekt „Moja knjiga – moj prijatelj“ u dijelu bogatog konferencijskog programa nazvanog Učiteljska iskustva na slavenskim jezicima (Slavistic language teacher exchange), pored nekolicine kolegica iz Poljske i Slovačke.

„Svakako mogu izraziti veliko zadovoljstvo što sam imala priliku prisustvovati i sudjelovati na ovom izuzetno vrijednom međunarodnom događaju koji mi je otvorio vidike i  vrata prema sustavnoj i interaktivnoj suradnji s ostalim europskim kolegama koji su spremni dijeliti  svoja iskustva i razmijeniti mišljenja o krajnjim ishodima obrazovanja: stvarati napredno društvo znanja koje će ojačati Europu i sve nas zajedno imenovati Europljanima.

Sve ovo ne bi bilo ostvareno bez velikog učešća i zalaganja naše predstavnice za Agenciju za mobilnost i programe EU Dunje Babić koja nas je u dvomjesečnoj pripremi usmjeravala i organizirala, savjetovala i upućivala, ohrabrivala i podržavala tako da je naš hrvatski tim djelovao u svakom pogledu jedinstveno i profesionalno.“

eTwinning konferencija svečano je završena 16. ožujka 2013. godine, a hrvatska delegacija zadovoljno se vratila u domovinu s ciljem da u budućim godinama obogatimo europsku zajednicu dobrim projektnim sadržajima na kojima naši učenici vrijedno nastavljaju raditi.

Ostale fotografije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Dubravka Granulić