Dan ružičastih majica - Budaševo

Autor: Administrator , 29. 2. 2016.

24.2.2016. OBILJEŽILI SMO  KROZ DAN RUŽIČASTIH MAJICA, poznatiji kao Pink Shirt Day, odnosno kroz integrirani sat u sklopu programa je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Dan ružičastih majica poseban je po tome što je inicijativa i ideja potaknuta od učenika kanadske škole koji je došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci, oboljeloj od raka dojke. Zbog toga što je nosio ružičastu majicu, doživio je vrijeđanje i maltretiranje od strane svojih vršnjaka. Međutim, njegova dva prijatelja, došla su na ideju da, bez puno riječi, daju nasilnicima do znanja kako osuđuju takvo ponašanje na način da su obukli ružičastu majicu.

Cijela ova aktivnost povezana je sa Školskim preventivnim programom, odnosno sa provođenjem Građanskog, ali i Zdravstvenog odgoja (modul Prevencija nasilničkog ponašanja),  kroz redovnu nastavu te satove razrednog odjela.

Prezentacijom o Danu ružičastih majica učenici 7. razreda započeli su program obilježavanja, a u njoj je naglasak bio na problemu uočavanja i prepoznavanja vršnjačkog zlostavljanja i netolerancije prema različitostima.

Učenici škole Budaševo već su se  treći puta aktivno uključili u obilježavanje ovog dana noseći ružičaste majice, ali i provođenjem radio ankete o toleranciji među učenicima 5., 6. i 7. razreda. Rezultat njihova novinarskog istraživanja bila je petminutna radio emisija koja je u nedjelju, 21.2.2016. emitirana u programu Radio Siska u emisiji Školska frekvencija.

Potom su dvije učenice 7. razreda predstavile letak „Pokaži da si protiv nasilja“ koji je sastavljen i informatički obrađen na jednom od satova informatike. Istaknule su važnost ove aktivnosti kojom su nastojale i ostalo stanovništvo lokalne zajednice usmjeriti na aktivno rješavanje ovog sve učestalijeg vršnjačkog problema.

U istom satu kroz aktivnosti Mladih čuvara prirode „Vidra“ učenici su mogli saznati kako iskoristiti slobodno vrijeme planinarenjem po samoborskom gorju i aktivno doprinositi Nacionalnom danu bez dima koji se obilježava početkom Korizme koji je ove godine bio 10. veljače 2016. Dramska skupina Budaševo se uključila u prevenciju pušenja.

Zajedničkim fotografiranjem  učenika završili smo integrirani sat u obliku ružičastog smješka.

Poslušajte radio emisiju koju su snimili naši učenici s učiteljicom Dubravkom Granulić

Ostale fotografije pgledajte u GALERIJI!

Izvor: Jadranka Knežević i Dubravka Granulić