Nosimo ružičasto! Pink Shirt Day protiv vršnjačkog nasilja

Autor: Administrator , 28. 2. 2015.

Tko bi rekao da će jedna protestna ideja skupine vršnjaka iz Kanade, koja je noseći ružičastu majicu podržala dječaka u borbi protiv sustavnog zlostavljanja, danas postati simbolom borbe protiv svih oblika vršnjačkog nasilja.

Tako je u OŠ Budaševo -Topolovac - Gušće 25. veljače 2015. moto mnogih učenika i učitelja  bila upravo rečenica „Nosimo ružičasto!“

Cilj obilježavanja  Dana ružičastih majica bio je promicati ideju solidarnosti te podignuti svijest o problemu vršnjačkog nasilja te tako pomoći i široj zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas svakodnevno okružuju.

Poticaj u organizaciji i realizaciji Dana ružičastih majica dala je pedagoginja Jadranka Knežević koja je tom prilikom učenicima objasnila u čemu je simboličnost nošenja ružičastih majica te ih potaknula da svojim zalaganjem i stvaranjem u kreativnim radionicama, projektima i izvannastavnim aktivnostima  mogu tijekom cijele nastavne godine pokazati kako kvalitetno  iskoristiti vrijeme te se i na taj način pridružiti onima koji njeguju prijateljstvo, toleranciju i razumijevanje različitosti.

Ružičaste majice preplavile su hol škole u Budaševu tijekom jednog nastavnog sata dok su učenici slušali izlaganje učenica 6. razreda koje su u okviru Građanskog odgoja i obrazovanja provele istraživanje u projektu „Podrijetlo potrošačkih proizvoda, održivi razvoj i zaštita okoliša“. Kroz proces istraživanja i konačnog oblikovanja zaključaka vodila ih je učiteljica savjetnica Vlasta Žarković.

U nastavku obilježavanja Dana ružičastih majica učenici su imali priliku pogledati  kratku humorističnu igru Zorana Pongrašića „Dedal i Ikar“ koja je ove godine predložena za državnu LiDraNo smotru, a u kojoj su svoje dramsko umijeće pokazali učenici 7. razreda Ivan Žgela i Luka Tominac.

Zajednička aktivnost svih učenika u ružičastim majicama bila je igra povjerenja u kojoj su učenici trebali svog vršnjaka sigurno odvesti na određeno mjesto u holu. Izražavajući svoje oduševljenje i uživanje u zajedničkom druženju, učenici su pozitivno ocijenili obilježavanje Dana ružičastih majica te još jednom potvrdili da naša škola s opravdanjem nosi ime „Škola bez nasilja“.

Ostale fotograije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Jadranka Knežević