Maribor

Autor: Administrator , 23. 5. 2014.

Učenici viših razreda OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, predsjednica Školskog odbora Ljiljana Slunjski te učiteljice Dubravka Granulić i Mirjana Čubaković, sudjelovali su 16. svibnja 2014. na završnici godišnjih projekata u Mariboru.

Učiteljica Dubravka Granulić  sa svojom je partnericom iz OŠ Franceta Prešerna, Marjetom Bunford Selinšek, radila na eTwinning projektu Critical minds&Social Skills 4 Teens (Kritički umovi i društvene vještine za tinejdžere). Tim se  projektom poticalo učenike osmih razreda obih škola na kritičko mišljenje prema društvenim problemima koji ih svakodnevno okružuju. Tako su učenici čitali djela nacionalnih autora koja su na engleskom jeziku kroz prezentacije predstavili jedni drugima na svojoj digitalnoj platformi TwinSpace. Osnovavši  svoju Facebook grupu  virtualno su se družili i razmjenjivali iskustva. Na završnici projekta učenici iz Hrvatske, svojim su slovenskim domaćinima prikazali dramsku igru po knjizi Nade Mihelčić Zeleni pas i družili se sa književnicom Nelom Kodrič Filipič.

Knjižničarka Mirjana Čubaković i njezina slovenska kolegica Mirjam Klavž Dolinar u projektu Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice čitale su naglas s učenicima viših razreda nacionalna djela svojih susjeda. U Sloveniji su se čitale Čudnovate zgode šegrta Hlapića, a u Hrvatskoj Hotel sem prijeti sonce, Bucka, Sama kod kuće i Kebarie. Učenici su osim čitanja i pripreme za završnicu kroz projekt istraživali povijesne, kulturne i prirodne znamenitosti Hrvatske i Slovenije. Na susretu u Mariboru jedni su drugima predstavili svoje škole i kraj iz kojeg dolaze a zatim djela koja su čitali kroz pjesmice, ilustracije, prezentacije, plakate.. Vidjeli su i  dramatizacije Hlapića i Bucke.

U turističkom razgledavanju toga,  drugog po veličini grada u Republici Sloveniji, učenici su vidjeli: Gradski muzej, najpoznatije trgove, najpoznatije građevine,  spomenike generalu Rudolfu Maistru i  književniku Josipu Jurčiču, Kužni stup, Prvostolnicu svetog Ivana Krstitelja, Franjevačku baziliku Majke milosrđa, Dječju knjižnicu te najstariju vinovu lozu na svijetu koja se nalazi uz samu rijeku Dravu.

Dogovoreno je da se iduće godine projekti nastave, a domaćin će biti OŠ Budaševo-Topolvac-Gušće.

Fotografije pogledajte u GALERIJI.

Izvor: Mirjana Čubaković